Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/complexrower.pl/includes/menu.inc).

Co to jest faktoring?

Wielu dostawców artykułów czy też usług nie otrzymuje terminowo wypłat od swoich odbiorców.


Przez wzgląd na dobre kontakty z odbiorcami sami udzielają im kredytu handlowego lub też odbiorcy bezumownie nie płacą wypłat w terminie.


usługi finansowe-kredyty
Author: Devendra Makkar
Source: http://www.flickr.com


Jeżeli stan chronicznego kredytowania adresatów przez dostarczycieli utrzymuje się poprzez długi czas, dostawcy tracą płynność finansową i poszukują zewnętrznych źródeł opłacania, takich jak kredyty, leasing czy fundusze strukturalne. Użytkując z nich, zaciągają prywatne wierzytelności czyli intensyfikują zadłużenie, miast dochodzić należności od odbiorców. M.in przywróceniu biegłości finansowej takiego dostawcy służy faktoring. Faktorant szybko zdobywa gotówkę, natomiast faktor zadba nierzadko również o bieżącą windykację wypłat od odbiorców. Umowa faktoringu są to dwa elementy: cesja wierzytelności jak też pożyczka, jaką spłaca odbiorca wierzytelności w drodze cesji. Układ jest zawierany na czas nieokreślony. Faktorant przekazuje wszelką fakturę na faktora. Faktorant otrzymuje należność: momentalnie po powstaniu pożyczki i przekazaniu jej na faktora (faktoring zaliczkowy bądź dyskontowy) albo w dniu wymagalności wierzytelności, po uzyskaniu zapłaty od dłużnika czy też w innym terminie (faktoring wymagalnościowy). Partycypantem transakcji jest również odbiorca towarów lub usług, a więc dłużnik faktoringowy. Nie jest on jednakże stroną umowy. Efektem prawnym zawartej umowy jest bowiem zmiana wierzyciela. Dłużnik zaś zostaje ten sam.
Faktoring niepełny polega na wykupie poprzez faktora należności bez przeniesienia ryzyka niewypłacalności odbiorców swojego konsumenta. W tym przypadku to konsument będzie odpowiedzialny za wypłacalność partnerów.