Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/complexrower.pl/includes/menu.inc).

Proces rejestracji znaku towarowego, czyli w jaki sposób zastrzec nazwę naszej firmy bądź inny symbol

Ochrona znaku towarowego to ważna sprawa dla każdej z firm funkcjonujących na rynku. Rejestracja ma przede wszystkim na celu zwalczanie nieuczciwej konkurencji, która mogłaby używać naszego symbolu i odbierać nam klientów, zainteresowanych określonymi usługami bądź artykułami. W jaki sposób przebiega procedura rejestracji?
W pierwszym kroku należy rozważyć, jaką formę przyjmie nasz znak. Może być to bowiem nie jedynie symbol graficzny czy słowo, lecz także utwór muzyczny.


Po wybraniu konkretnej formy trzeba starannie ustalić spis artykułów czy usług, które mają być nim określane . To bardzo ważne, gdyż wraz ze złożeniem wniosku w Urzędzie Patentowym, nie można już wprowadzać żadnych zmian. Lista zostaje zamknięta, z tego powodu każdy musi się dogłębnie zastanowić nad kierunkiem rozbudowy własnej firmy i artykułami bądź usługami, które niedługo mamy plan proponować. Jeśli nie radzimy sobie odpowiednio z tym tematem, pomoże nam rzecznik patentowy Kraków.

Warto jest skorzystać z jego usług, ponieważ pierwszorzędnie zna się na każdym problemie dotyczącym prawa patentowego i może nam podpowiedzieć najlepsze wyjścia. Formularz można ściągnąć ze witryny internetowej Urzędu, a po jego uzupełnieniu przez nas bądź przez wspomnianego powyżej pełnomocnika, należy złożyć go w urzędzie. Gdy zdecydujemy się na pomoc rzecznika, można z miejsca skorzystać z profesjonalnej oceny naszego znaku. Rzecznik zweryfikuje zdolność rejestracyjną określonego symbolu, co pozwoli nam oszczędzić pieniądze i czas, który stracilibyśmy ubiegając się o ochronę znaku.


Wraz ze złożeniem wniosku bowiem konieczne jest uiszczenie specjalnej opłaty, bez której dokumenty nie będą rozpatrywane.

Sprawdź więcej w tym serwisie (https://franklincovey.pl/szkolenia/sprawny-menedzer-delegowanie-ktore-wspiera-efektywnosc-zespolu/) i przestudiuj omawiane tematy także z innej strony - one niewątpliwie również Cię zaabsorbują.

Później urząd skrupulatnie kontroluje znak zgłoszony przez daną osobę, a nade wszystko zdolność do odróżniania dzięki niemu wskazanych we wniosku artykułów oraz nienaruszanie przez niego praw osób trzecich. Niniejsze działania mogą trwać nawet do 16 miesięcy, a jeżeli Urząd przychyli się do ochrony, konieczne będzie jeszcze wniesienie opłaty rejestracyjnej oraz opłaty za opublikowanie znaku.
Zastrzeżony znak towarowy ochrania nas, tak jak na wstępnie powiedziano, w pierwszym rzędzie przed działaniem nieuczciwej konkurencji, więc dobrze jest jak najwcześniej zacząć procedury.